Firma z tradycjÄ… od 1947 roku
Jak w Niemczech miecznicy z Solingen lub Passawy sÅ‚ynÄ™li z wyrobu znakomitych mieczy i rapierów, tak w Polsce podobnÄ… sÅ‚awÄ… cieszyli siÄ™ majstrowie z Krakowa, Warszawy i innych miast, którzy wykuwali doskonaÅ‚e szable i paÅ‚asze bÄ™dÄ…ce nieodÅ‚Ä…cznÄ… broniÄ… polskiego szlachcica w XVII i XVIII wieku. Polska szabla zasÅ‚ynęła szczególnie w bitwach toczonych z Turkami i Tatarami w XVII wieku oraz w wojnach okresu napoleoÅ„skiego.
Tradycja wyrobu dobrych szabel, ręcznie kutych dawnymi sposobami, trwa w Polsce do dziś. Nie są to już wprawdzie szable bojowe, ale broń służąca do dekoracji ścian w domach kultywujących dawne obyczaje. Szable te są też często pięknymi i cenionymi upominkami lub honorowymi nagrodami.
Jednym z polskich mistrzów kujÄ…cych szable jest Bogdan KuÅ› prowadzÄ…cy swój warsztat na przedmieÅ›ciu Warszawy. Pod jego mÅ‚otem, cyzelerskim dÅ‚utem i rylcem powstajÄ… egzemplarze broni polskiej, niemieckiej, francuskiej czy też rosyjskiej. Bogdan KuÅ› wzory dla swoich wyrobów czerpie ze zbiorów najbogatszego polskiego muzeum broni jakim jest Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Szable, szpady i kordelasy myÅ›liwskie (Hirschfänger) Bogdana KuÅ› znane sÄ… kolekcjonerom i miÅ‚oÅ›nikom dawnej broni nie tylko w Polsce ale również w Niemczech, Szwecji, Austrii, Czechach i SÅ‚owacji. W wielu filmach historycznych w Polsce i za granicÄ… sÅ‚użyÅ‚y doskonaÅ‚e kopie broni siecznej wykonane w warszawskim warsztacie Bogdana KuÅ›.
PrzedstawiajÄ…c wybór niektórych wzorów broni siecznej z tego warsztatu, podkreÅ›lamy, że każdy egzemplarz noszÄ…cy stempel: „B.KUÅš WARSZAWA” to broÅ„ rÄ™cznie wykuta i indywidualnie wykonana, o najwyższych walorach rzemiosÅ‚a artystycznego.